Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ukrajina - země nových začátků

11. 9. 2008

Přemýšlela jsem o tom, jaký nejvhodnější název by vystihl náš srpnový misijní výjezd a napadlo mne jediné: „Ukrajina – země nových začátků.“ Svým způsobem mám ráda nové věci, a tak jsem se těšila, jaký ten „náš“ misijní výjezd bude, co nového přinese, co Pán Bůh tím vším vůbec zamýšlí. 
Každý den jsem si poctivě zapisovala nejdůležitější zážitky, věci, které pro mě osobně měly nějakou hodnotu, protože jsem věděla, že až přijedu domů, velice rychle zapomenu na spoustu věcí, a to jsem nechtěla. A když se dnes, téměř po měsíci ohlédnu zpátky, ráda na celou cestu vzpomínám. Moc fajn byly například naše společné večery, kdy jsme se scházeli jako tým a připravovali se na další den. Dlouho do noci jsme spolu seděli a povídali si. 
A pak tu byly samozřejmě všechny děti, které mi až moc přirostly k srdci. Myslím, že jim to nedalo moc práce, protože ty jejich kukuče, pohledy, úsměvy a vůbec celá ta jejich dětská spontánnost a hravost rychle smazala jakékoliv bariéry. Asi nejlepší dárek, který jsem na Ukrajině dostala, byl dárek na uvítanou. Sotva jsem vystoupila z auta, přiběhl ke mně 5letý klučina a objal mě. Ještě teď jsem z toho naměkko… A přesně tohle umějí děti, v tom se jim málokdo vyrovná. Co bylo opravdu zvláštní a vlastně zároveň pochopitelné, nikdy jsem tam nezaslechla slova: „To nejím, to mi nechutná, to nechci, fuj.“ Děti po společné modlitbě posedaly ke stolu a jedly všechno, co se uvařilo. 
Lidé na Ukrajině, alespoň ti, se kterými jsme se setkali, působili přívětivě, ale jakoby pod tím vším vězela jakási opatrnost a nedůvěra. Možná to bylo tím, že jsme se viděli krátce, možná sami měli nějaké své vlastní zkušenosti z minulosti. 
Když si o Ukrajině povídám s lidmi, jejich nejčastější otázka je: „A co ti to dalo? Změnilo tě to nějak?“ Já vlastně nevím, jestli mě to nějak změnilo. Možná nad čím občas přemýšlím, je postoj všech těch lidí k jejich životu. Všimla jsem si, že oni jsou spokojení -spokojení v tom, v čem žijí,  a to je něco, co si myslím, že nám lidem tady chybí. 
Ukrajina je prostě země nových začátků. Bůh zde začal svou práci a On ji zcela jistě dokončí. 

-om-


 

Náhledy fotografií ze složky Ukrajina